Oto Lastik Kullanımı Hakkında Önemli Notlar
Yazar: Adem ÖZDEMİR, Tarih: 05 Ocak 2021

Oto Lastik Kullanımı Hakkında Önemli Notlar
Oto lastikleri, aracın üzerinde hareket ettiği ve dolayısıyla onun en önemli parçalarından biridir. Oto lastikler olmaksızın hareket etmek mümkün olmayacağı gibi doğru lastik seçilmediğinde güvenli sürüş elde etmek ve sağlıklı bir motor işleyişini sürdürmek de mümkün olmaz. Peki, lastik kullanımında nelere dikkat etmelisiniz? hemen, özetleyelim:
  • Aracınıza ve yol şartlarına uygun lastik kullanın
  • Araç üreticisinin tavsiye ettiği lastik ebatlarına mutlaka uyun
  • Araç üreticisinin tavsiye ettiği lastik basınçlarına da titizlikle uyun
  • Asla düşük hava ile ilerlemeyin ve lastik havalarını düzenli olarak kontrol ettirin
  • Mümkün olduğu ölçüde düşük yuvarlanma direnci olan lastikleri tercih edin
Lastik Taktırmak İçin Nereye Gitmeli?
Oto lastik değişimi, prensipte kendi başınıza da yapabileceğiniz bir iştir. Ancak bu, pek çok kişinin lastik sökme - takma işini hafife almasına neden oluyor. Oto lastik sökme takma sürecinde dikkatli davranılmazsa hem sürüş konforu hem de sürüş güvenliği açısından olumsuz sonuçları olacaktır. Lastikler sökülüp yenileri takıldıktan sonra rot ayarı, balans ayarı ve lastik hava basıncı kontrolü gibi konular da tek tek ele alınmalıdır. Aksi halde sürüş sırasında sağa ya da sola çekme, direksiyonda titreme gibi pek çok farklı sonuçla karşılaşılabilir. 

Lastik taktırmak için Özdemir Kardeşler uzmanlığına güvenebilirsiniz. Ayrıca uzun yol öncesi bakımın önemli bir parçası olan oto lastik kontrolünü de önemseyin.