Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır?
Yazar: Adem ÖZDEMİR, Tarih: 06 Ocak 2021

KIŞLIK LASTİK NE ZAMAN TAKILIR?
Kışlık lastik ne zaman takılır, sorusu ve kış lastiği taktırma cezası ne kadar sorusu sıklıkla soruluyor. Kış lastiği taktırma zamanı, kış lastiği otomobiller için zorunlu mu, kış lastiği taktırmama cezası ne kadar, kış lastiği neden önemli ve oto lastik kullanımında nelere dikkat etmeli sorularına tek tek yanıt verelim…

Kış Lastiklerinin Farkı Nedir?
Kar ve buz üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan kış lastikleri, sadece çetin kış koşulları için gerekli sanılıyor. Oysa +7 derecenin altında, ıslak ve kuru hava koşullarında kullanımları pek çok açıdan önemli. Çünkü kış lastiği kullanımı, yaz mevsiminin kuru zemininden kışın kaygan yollarına geçişte aracı yolda tutarak kayma ve kaza risklerini büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca kış lastiğinin karlı zeminde fren mesafesini yaklaşık %15 azalttığı ve bunun da ciddi bir kazanın önüne geçebileceği bilinmeli.

Kış lastiği ya da kışlık lastik olarak adlandırılan oto lastikleri, kış koşullarında sürüş güvenliğini sağlamayı amaçlar. Pek çok sürücü, kış lastiği taktırmayı yeterince önemsemez ancak söz konusu değişimin güvenle seyahat etmekteki önemi, kesin olarak kanıtlanmıştır. Peki, kışlık lastikleri ne zaman taktırmak gerekiyor ya da kış lastiği taktırma zorunluluğu ne zaman başlıyor?

Kış Lastiği Taktırma Zamanı
Ülkemizde kış lastiği zorunluluğu bölgeye ve araç cinsine göre değişiyor. Kanuni zorunluluk kapsamında bazı araç türleri için ve bazı bölgeler için yaptırım söz konusu. Ancak güvenli sürüş ve daha iyi performans için tüm araç sahiplerinin kış lastiği regülasyonuna dikkat etmeleri önemli. Doğru zamanda doğru lastik kullanımının daha az yakıt tüketimi ve daha uzun ömürlü motor için de faydalı olduğu biliniyor. Kış lastiği taktırma dönemine dair net bilgi ise şöyle özetlenebilir:

Türkiye’de Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır?
Türkiyede, kış lastikleri regülasyonuna göre bölge ve araç sınıfı olarak kış lastiği takma zorunluluğu bulunan araçlar en geç 1 Aralık tarihinden itibaren kış lastiğine geçmek zorundadırlar. Yasal zorunluluk dışında kalan araçlar için kesin bir tarih söylenemez. Bu tarih bölgeden bölgeye değişmektedir. Bunun nedeni kış mevsiminin hangi aylarda hüküm sürdüğünün bölgesel olarak ciddi biçimde fark edebilmesidir. Genel bir söyleyişle Ekim, Kasım aylarında kış lastiğine geçmek tavsiye edilebilir. Ancak yasaya göre kış lastiği kullanım tarih aralığı 1 Aralık - 1 Nisan arasıdır.  Ayrıca kış lastiği takma zorunluluğunun bitiş tarihi mevsim koşullarına bağlı olarak 1 ay uzatılabilir. Ülke sınırları içerisinde seyreden yabancı plakalı ticari araçlar için de zorunluluk olduğunun altını da çizelim.